تقطیر و عرقگیری

از بین بردن بوی بد دستگاه عرقگیر

از بین بردن بوی بد دستگاه عرقگیر

بدون شک همه کسانی که از دستگاه عرقگیر استفاده می کنند، از وجود بوی بد در این دستگاه شاکی بوده و به دنبال راهی برای حل این مشکل هستند. از بین بردن بوی بد دستگاه عرقگیر می تواند به شکل های مختلفی انجام شود. البته که بهتر است در ابتدا دلیل اصلی بو را پیدا کرده و سپس بهترین روش را برای از بین بردن بو استفاده کنید. در واقع وجود بوی بد در عرق گیر ها نه تنها بسیار نا خوشایند است، بلکه باعث شده تا عرقیات گیاهی نیز دارای بوی بسیار بدی بوده و کیفیت مطلوبی نداشته باشند. به همین خاطر نیز ما در این مطلب قصد داریم تا در مورد دلایل بوی بد دستگاه تقطیر و روش از بین بردن آن، توضیحاتی را بیان کنیم.

افزایش فروش عرقیات گیاهی، باعث شده تا خرید دستگاه عرقگیر و استفاده از آن روز به رو در حال گسترش باشد. این دستگاه در مدل های بسیار پیشرفته ای تولید شده و در گرفتن عرق گیاهان مختلف حتی گلاب، به بهترین شکل ممکن عمل می کنند. در این بین مشکلی که وجود دارد این است که جنس برخی از عرقگیرها به گونه ای بوده که پس از مدتی استفاده، بوی نامطبوعی می گیرند. این مشکل در اکثر اوقات به دلیل نگهداری نادرست و عدم تمیز کردن دستگاه تقطیر است.

چرا دستگاه عرق گیر بوی بد می گیرد؟

همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد، از بین بردن بوی بد دستگاه عرقگیر بسیار مهم است. چرا که این بو می تواند در بوی محصولات نهایی نیز تاثیرگذار باشد. اما لازم است تا برای حل این مشکل در ابتدا با دلایل آن آشنا شوید. مهم ترین علل بوی بد دستگاه عرقگیر عبارتند از:

مطالب مفید:  عرقگیر استیل بهتر است یا مسی ؟

نو بودن دستگاه

در برخی اوقات نو بودن و عدم استفاده از دستگاه عرقگیر می تواند یکی از دلایل بوی نامطبوع آن باشد. این اتفاق ممکن است به دلیل جذب سایر بو ها توسط دستگاه های عرقگیر نو باشد. از این رو بهتر است زمانی که برای اولین بار عرق گیر را خریداری کرده اید، به خوبی آن را شسته و تمیز کنید تا بوی آن از بین برود.

محصولات پرفروش : دستگاه تقطیر استیل 30 لیتری

جوشاندن زیاد گیاهان

از جمله دیگر دلایل از بین بردن بوی بد دستگاه عرقگیر می توان به جوشاندن بیش از حد گیاهان اشاره کرد. این مشکل بیشتر برای گرفتن عرق نعنا و پونه بیش می آید. به همین خاطر نیز بهتر است به جوشاندن گیاهان نعنا و پونه بیشتر توجه کرده و بیش از اندازه آن ها را نجوشانید. چرا که این اقدام نه تنها باعث ایجاد بوی بد دستگاه عرقگیر می شود، بلکه در طعم و بوی محصول نهایی نیز تاثیر بدی را به جای می گذارد.

ته گرفتگی دیگ دستگاه عرق گیر

پیش از بررسی روش از بین بردن بوی بد دستگاه عرقگیر باید بدانید که یکی از دلایل این مشکل، ته گرفتن دیگ دستگاه می باشد. اگر حرارت دستگاه بیش از اندازه باشد، و پس از فرآیند تقطیر و عرق گیری، دستگاه در زمان درستی خاموش نشود، گیاهان به ته دیگ چسبیده و بوی سوختگی بسیار نامطبوعی از آن حاصل می شود. حتی در برخی شرایط این بو با چندین بار شستن دیگ نیز از بین نمی رود. از این رو توجه داشته باشید که در زمان درستی دستگاه تقطیر را خاموش کنید.

از بین بردن بوی بد دستگاه عرقگیر

از بین بردن بوی بد دستگاه عرقگیر

استفاده از شیلنگ پلاستیکی در دستگاه عرق گیر

آخرین دلیلی که برای بوی بد دستگاه های عرقگیر وجود دارد، به کار بردن شیلنگ های پلاستیکی بی کیفیت است. لازم است بدانید که شیلنگ هایی که وظیفه انتقال عرق به کندانسور انجام می دهند،  در عطر و طعم نهایی عرقیات گیاهی نقش موثری را ایفا می کنند. به همین خاطر نیز استفاده از شیلنگ های پلاستیکی بی کیفیت در دستگاه عرق گیر، نه تنها باعث بوی بد عرق گیر می شود، بلکه در کیفیت محصول شما نیز تاثیر بدی را به جا می گذارد. بهترین گزینه برای انتخاب شیلنگ عرقگیر، مدل های استیل، سیلیکون و مسی است.

مطالب مفید:  فرآیند تقطیر چگونه است ؟

روش های از بین بردن بوی بد دستگاه عرقگیر

برای از بین بردن بوی بد دستگاه عرقگیر، می توان از روش های مختلفی استفاده کرد که از جمله مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از روش تقطیر: یکی از بهترین راه ها برای رفع بوی بد عرق گیرها، تقطیر آب است. برای این کار کافیست تا مقداری آب را داخل دیگ ریخته و دستگاه را روشن کنید. اگر بو از بین نرفت، این روش را چندین بار امتحان کنید.
  • تقطیر گیاهان خوشبو: راه دیگری که برای از بین بردن بوی بد دستگاه تقطیر وجود دارد، تقطیر گیاهان معطر است. شما می توانید از گل میخک، هل، چوب دارچین و گل محمدی برای تقطیر استفاده کنید.
  • شستشوی تمیز دستگاه عرقگیر: در برخی اوقات شستشو نیز می تواند بهترین راه برای از بین بردن بوی دستگاه عرقگیر باشد. به طور کلی بهتر است برای جلوگیری از بوی نامطبوع دستگاه تقطیر خود پس از هر بار استفاده به خوبی آن را بشویید.

جمع بندی

یکی از مشکلات رایج در دستگاه های تقطیر، وجود بوی بدن در آن است که می تواند بنا به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. این مشکل به راحتی با استفاده از چند روش نظیر تقطیر آب، تقطیر گیاهان معطر و شستشوی مداوم قابل حل است.

حتما بخوانید :

عیب یابی و مشکلات رایج در دستگاه های عرقگیر

فرآیند تقطیر چگونه است ؟

(امتیاز 3) - 5 /5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =