خشک کن میوه و سبزیجات

خشک کردن میوه با سرما بهتر است یا گرما ؟

خشک کردن میوه با سرما بهتر است یا گرما

به طور کلی خشک کردن میوه یکی از روش های نگهداری و خوردن میوه ها بوده که طعم بسیار لذیذی دارد. با توجه به این که خشک کردن میوه هم از طریق گرما و هم از طریق سرما ممکن است، این سوال پیش می آید که خشک کردن میوه با سرما بهتر است یا گرما؟ در واقع چه به روش سنتی و چه با استفاده از دستگاه میوه خشک کن، می توان هم با حرارت و هم با انجماد رطوبت میوه ها را از بین برده و آن ها را به یک میان وعده جذاب تبدیل کرد. امروزه با روی کار آمدن دستگاه های میوه خشک کن جدید در مدل های انجمادی و حرارتی، این کار به راحت ترین شکل ممکن انجام می شود.

میوه های خشک میان وعده ها سالم و لذیذی بوده که این روزها دارای طرفداران زیادی هستند. از سوی دیگر نیز این کار به یک بیزینس پر سود و موفق تبدیل شده است. اگر شما نیز نمی دانید که برای تولید میوه خشک سرما بهتر است یا گرما؟ باید بگوییم که هر یک از این روش ها  دارای مزایا مختص به خود هستند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

خشک کردن میوه با گرما چگونه است؟

برای بررسی این موضوع که خشک کردن میوه با سرما بهتر است یا گرما؟ بهتر است تا به صورت مجزا در مورد هر یک از روش های تهیه میوه خشک توضیحاتی را بیان کنیم. می توان گفت که خشک کردن میوه از طریق حرارت دهی اولین روشی بود که برای این کار استفاده می شد. این روش هم به صورت سنتی و هم با استفاده از انواع دستگاه میوه خشک کن صورت می گیرد. دستگاه های خشک کن حرارت را به صورت یکنواخت به بخش های مختلف میوه تابانده و رطوبت آن ها را از بین می برند. در این بین خشک کردن میوه با گرما دارای مزایا و معایبی است. مهم ترین مزایا این روش عبارتند از:

 • خشک شدن سریع تر میوه ها
 • خشک شدن یکنواخت میوه ها
 • عدم تغییر در طعم و رنگ
 • آسانتر بودن روند کار تولید میوه خشک
مطالب مفید:  خشک کردن گیاهان دارویی با دستگاه

و اما معایب این روش نیز عبارتند از:

 1. در صورت تابش گرمای زیادی بافت میوه آسیب دیده و دچار تغییر رنگ می شود.
 2. ممکن است در اثر حرارت بالا، ویتامین ها و مواد مغذی موجود در میوه ها از بین برود.
 3. در برخی اوقات نیز این روش سبب کاهش کیفیت میوه خشک می شود.
خشک کردن میوه با گرما چگونه است؟

خشک کردن میوه با گرما چگونه است؟

خشک کردن میوه با سرما چگونه است؟

در رابطه با این که خشک کردن میوه با سرما بهتر است یا گرما؟ بهتر است روش خشک کردن با انجماد را نیز توضیح دهیم. در ابتدا باید بگوییم خشک کردن میوه با سرما برای همه میوه ها امکان پذیر نیست. در عین حال برخی از میوه ها با ویژگی هایی خاصی بهتر است به جای حرارت از طریق سرما خشک شوند که از جمله آن ها می توان به انگور، توت فرنگی، نارگیل، پسته، خرمالو و… اشاره کرد. برای استفاده از انجماد و سرما دو راه وجود دارد. راه اول قرار دادن برش های میوه در فریزر با دمای بسیار پایین است. روش دیگر نیز استفاده از دستگاه های میوه خشک کن بوده که از طریق انجماد فرآیند خشک کردن میوه را انجام می دهند. می توان گفت که این روش نیز همانند روش حرارت دهی دارای مزایا و معایبی است که لازم بوده تا به آن ها اشاره کنیم.

مزایای خشک کردن میوه با سرما عبارتند از:

 • حفظ کیفیت ظاهری
 • حفظ بافت میوه و عدم تغییر رنگ
 • نگهداری مواد مغذی و ویتامین ها در میوه خشک
 • معایب سرمادهی میوه برای خشک کردن نیز شامل موارد زیر است:
 • نیاز به مدت زمان بیشتر
 • برای همه میوه ها مناسب نیست.
 • هزینه بیشتری را به همراه دارد.
مطالب مفید:  چگونه انجیر را خشک کنیم که سیاه نشود؟

خشک کردن میوه با گرما بهتر است یا سرما؟

در این بخش به طور کامل به این سوال که خشک کردن میوه با سرما بهتر است یا گرما؟ پاسخ می دهیم. همانطور که متوجه شدید، هر یک از این روش ها دارای مزایا و معایبی دارند. برای این که میوه را از طریق سرما خشک کنید، لازم است تا به نوع میوه توجه کنید. چرا که همه میوه ها با این روش قابل خشک شدن نیستند. به طور کلی نمی توان گفت که کدام یک از این روش ها نسبت به دیگری بهتر است. اما در حال حاضر  خشک کردن میوه با گرما رواج بیشتری داشته و برای طیف گسترده ای از میوه ها مورد استفاده قرار می گیرد. اما باید به یکسری نکات توجه داشته و دمای مناسب برای خشک کردن انواع میوه را دانست.

خشک کردن میوه با گرما بهتر است یا سرما؟

خشک کردن میوه با گرما بهتر است یا سرما؟

نتیجه گیری

در پاسخ به این سوال که خشک کردن میوه با سرما بهتر است یا گرما ؟ باید بگوییم که با روش استفاده از سرما زمان زیادی صرف شده اما کیفیت میوه حفظ می شود. در عین حال این روش نمی تواند برای همه میوه ها امکانپذیر باشد. اما با استفاده از حرارت و گرما میوه زودتر خشک شده و اما ممکن است بافت و کیفیت میوه تا حدودی کاهش پیدا کند.

امتیاز دهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 13 =