خشک کن میوه و سبزیجات

نکات ایمنی برای استفاده از دستگاه میوه خشک کن

نکات ایمنی برای استفاده از دستگاه میوه خشک کن

رعایت نکات ایمنی برای استفاده از دستگاه میوه خشک کن صنعتی یا خانگی بسیار مهم است. دستگاه های میوه خشک کن چند سالیست که در مدل های متنوع به صورت صنعتی و خانگی وارد بازار شده اند. این دستگاه ها کمک کرده تا افراد بتوانند در کم ترین زمان ممکن و باکیفیت بالایی، انواع میوه خشک را به تولید برسانند. از آن جایی که میوه خشک یکی از میان وعده های محبوب است، تولید آن به یکی از کسب و کارهای بسیار پر درآمد تبدیل شده است. اگر دستگاه میوه خشک را خریداری کرده و در مورد نکات ایمنی و نگهداری آن اطلاعی ندارید، حتما تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

آشنایی کلی با دستگاه های میوه خشک کن و عملکرد آن ها

پیش از توضیح در مورد نکات ایمنی برای استفاده از دستگاه میوه خشک کن، بهتر است به طور کلی با این دستگاه و نحوه کار آن، آشنا شویم. همانطور که بهتر می دانید، میوه خشک نه تنها بسیار لذیذ بوده، بلکه سالم ترین میان وعده به حساب می آید که دارای خواص زیادی است. تولید میوه خشک از زمان های قدیم با استفاده از روش های سنتی صورت می گرفت. اما امروزه دستگاه های میوه خشک کن، تحول بزرگی را در تولید این تنقلات لذیذ، ایجاد کرده اند. میوه خشک کن در دسته بندی خانگی و صنعتی قرار می گیرد. هر یک از این دسته بندی ها شامل مدل های  مختلف با قابلیت های متفاوت هستند.

مطالب مفید:  چگونه میوه ها را برای خشک کردن آماده کنیم؟

بر خلاف روش های سنتی، استفاده از دستگاه برای خشک کردن میوه ها باعث شده تا بافت میوه در حال خشک شدن سالم باقی مانده و طعم آن نیز به خوبی حفظ شود. از سوی دیگر روش های قدیمی برای تولید میوه خشک، به هیچ بهداشتی نبودند. اما این میوه خشک کن ها کمک می کنند تا این محصولات در شرایط کاملا بهداشتی تولید شوند.

حنما بخوانید : مدت زمان خشک شدن میوه ها در دستگاه خشک کن 

دستگاه میوه خشک کن چگونه کار می کند؟

برای درک بهتر نکات ایمنی استفاده از دستگاه میوه خشک کن، لازم است تا اجزای این دستگاه را مورد بررسی قرار دهیم. فرقی نمی کند که میوه خشک کن مدل صنعتی یا خانگی باشد. در هر صورت اجزای زیر به شکل ها و اندازه های مختلف در هر مدل دستگاه میوه خشک کنی، موجود هستند:

 1. المنت حرارتی: می توان گفت که این بخش نقش مهمی را در تولید میوه خشک، ایفا می کند. المنت های حرارتی وظیفه دارند تا انرژی برق را به انرژی حرارتی تبدیل کرده و با دمایی بسیار مناسب و به صورت یکنواخت، میوه ها را خشک کنند.
 2. فن میوه خشک کن: بخش دیگر دستگاه های میوه خشک کن، فن است که وظیفه دارد تا گرما را به همه بخش های دستگاه و روی میوه ها پخش کند. چرا که برای تولید میوه خشک باکیفیت لازم است تا گرما به شکل یکنواخت روی سطح میوه ها، توزیع شود.
 3. سینی: همانطور که مشخص است، اسلایس های میوه داخل سینی های میوه خشک کن قرار گرفته و برای خشک شدن وارد دستگاه می شوند. جنس این سینی ها به گونه ای بوده که در برابر حرارت واکنشی ندارد و به مزه یا ظاهر میوه خشک، آسیبی نمی رسانند.
مطالب مفید:  خشک کردن گیاهان دارویی با دستگاه

محصولات مرتبط : میوه خشک کن 60 کیلویی

نکات ایمنی برای استفاده از دستگاه میوه خشک کن

نکات ایمنی برای استفاده از دستگاه میوه خشک کن

بررسی نکات ایمنی برای استفاده از دستگاه میوه خشک کن

همانطور که در ابتدای مطلب به این موضوع اشاره کردیم، رعایت نکات ایمنی برای استفاده از دستگاه میوه خشک کن، بسیار مهم است. این نکات عبارتند از:

محصولات مرتبط : دستگاه میوه خشک کن 20 کیلویی

 • در صورتی که برای نخستین بار از دستگاه میوه خشک استفاده می کنید، بهتر است پیش از روشن کردن دستگاه، دفترچه راهنمای آن را به خوبی مطالعه کنید.
 • پیش از گذاشتن میوه ها داخل میوه خشک لازم است تا 15 دقیقه قبل تر آن را روشن کنید.
 • برای افزایش ایمنی دستگاه بهتر است تا حد امکان سیم میوه خشک کن را نزدیک حرارت قرار ندهید.
 • بعد از اتمام کار دستگاه مستقیم آن را از برق نکشید. ابتدا دکمه پاور میوه خشک کن را زده و سپس دستگاه را از برق بکشید.
 • از قرار دادن وسایل چوبی یا پلاستیکی داخل دستگاه میوه خشک کن، خودداری کنید.
 • پس از هر بار استفاده از دستگاه میوه خشک کن، به خوبی سینی ها را تمیز کنید.
 • مواظب باشید تا بخش های برقی دستگاه به هیچ عنوان مرطوب و خیس نشوند.
 • اگر دستگاه میوه خشک خانگی دارید، برای خشک کردن حجم بالایی از میوه ها، از آن استفاده نکنید.

حنما بخوانید : آموزش کار با دستگاه میوه خشک کن

جمع بندی نکات ایمنی استفاده از دستگاه میوه خشک کن

دستگاه میوه خشک از جمله دستگاه های کاربردی بوده که برای خشک کردن میوه ها و سبزیجات از آن استفاده می شود. برای استفاده از این دستگاه لازم است تا نکات ایمنی برای استفاده از دستگاه میوه خشک کن را رعایت کنید. ما در این مطلب به ارائه این نکات ایمنی، پرداختیم.

(امتیاز 1) - 5 /5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 8 =