خشک کن میوه و سبزیجات

چگونه انجیر را خشک کنیم که سیاه نشود؟

چگونه انجیر را خشک کنیم که سیاه نشود؟

چگونه انجیر را خشک کنیم که سیاه نشود؟ انجیر خشک یکی از میان وعده های بسیار محبوب و لذیذ بوده که از خواص بی شماری برخوردار است. در واقع انجیر از آن دسته میوه هایی بوده که نمونه خشک شده آن دارای طرفداران بیشتری است. از این رو عده ای زیادی از افراد به فکر خشک کردن انجیر با استفاده از دستگاه میوه خشک کن هستند. یکی از مشکلاتی که در این کار وجود دارد، سیاه شدن انجیر پس از خشک شدن است که باعث شده تا محصول ظاهر مناسبی نداشته باشد. از این رو افراد به دنبال روش هایی هستند تا بتوانند انجیر خشک را با کیفیت و ظاهر مناسبی تولید کنند. در ادامه این مطلب از سایت گام صنعت با ما همراه باشید تا برای حل این چالش شما را راهنمایی کنیم.

خشک کردن میوه ها یکی از روش های مرسوم و قدیمی است. این کار در زمان گذشته با روش هایی نظیر قرار دادن میوه در معرض آفتاب انجام می شد. اما امروزه وجود دستگاه میوه خشک کن سبب شده تا این کار با کیفیت تر و به صورت بهداشتی تر انجام شود. البته که خشک کردن هر یک از میوه ها تکنیک و نکات مختص به خود را دارد. خشک کردن انجیر نیز باکیفیت و ظاهر مناسب روش هایی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

خشک کردن با دستگاه میوه خشک امکانپذیر است؟

همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد در زمان های گذشته برای خشک کردن انجیر از نور آفتاب استفاده می کردند. به این صورت که انجیرها را روی یک سینی بزرگ چیده و برای چندین روز در محیط بیرون قرار می دادند. شاید از طریق این روش انجیرها خشک می شدند. اما ممکن بود تا تمامی قسمت های میوه خشک نشده و محصول نهایی بهداشتی نباشد. بهتر است پیش از پاسخ به این سوال که چگونه انجیر را خشک کنیم که سیاه نشود؟ بگوییم که خشک کردن این میوه با خشک کن چگونه انجام می شود؟

مطالب مفید:  بهترین دستگاه خشک کن سبزی

به طور کلی وجود دستگاه های میوه خشک کن تحول بزرگی را در تولید انواع میوه خشک ایجاد کرد و حتی این کار را به یک بیزینس پر رونق تبدیل نمود. این دستگاه ها از طریق حرارت رطوبت میوه ها را به صورت کامل و یکسان گرفته و در نهایت محصول را با ظاهر بسیار مناسب تحویل می دهند. از رو می توان گفت که یکی از راه های مناسب برای سیاه نشدن انجیر خشک، استفاده از میوه خشک کن است. در فروشگاه گام صنعت مدل های زیادی از دستگاه میوه خشک کن صنعتی و خانگی وجود دارد که شما می توانید به صورت اینترنتی آن را تهیه کنید.

دلیل سیاه شدن انجیر خشک

قبل از این که به سوال چگونه انجیر را خشک کنیم که سیاه نشود؟ پاسخ دهیم، بهتر است دلایل سیاه شدن انجیر خشک را مورد بررسی قرار دهیم. نه تنها انجیر بلکه بسیار از میوه ها نظیر موز، سیب و… نیز ممکن است پس از خشک کردن سیاه شوند. دلایل این اتفاق عبارتند از:

  1. آهن موجود در انجیر با اکسیژن واکنش نشان داده و اکسیداسیون رخ می دهد که سبب سیاه شدن انجیر خشک شده می شود.
  2. اگر میوه را برای مدت زمان زیاد و با حرارت بالا خشک کنید، انجیر سیاه می شود.
  3. در صورتی که انجیر را در مقابل نور خورشید خشک کنید، میوه سیاه خواهد شد.
  4. در برخی شرایط نفوذ میکروب نیز سبب این اتفاق در زمان خشک کردن انجیر می شود.

مطالب مفید : آیا خشک کردن میوه با دستگاه مضر است؟

دلیل سیاه شدن انجیر خشک

دلیل سیاه شدن انجیر خشک

چجوری انجیر خشک کنیم سیاه نشه؟

در این قسمت به این سوال که چگونه انجیر را خشک کنیم که سیاه نشود؟ پاسخ خواهیم داد. خوشبختانه برای جلوگیری از سیاه شدن انجیر روش های مختلفی وجود دارد که بهترین آن ها عبارتند از:

مطالب مفید:  مزایای استفاده از دستگاه خشک کن میوه در کاهش هدر رفت محصولات کشاورزی

آب پز کردن انجیر

برای این که انجیر خشک شما سیاه نشود، می توانید از قبل میوه را آب پز کنید. در واقع جوشاندن میوه ها سبب از بین رفتن آنزیم های موجود می شود که در نهایت از فرآیند اکسداسیون نیز جلوگیری می کند. برای این کار ابتدا انجیرها را شسته سپس به مدت 2 الی 3 دقیقه بجوشانید.

استفاده از آبمیوه

برای جلوگیری از سیاه شدن انجیر پس از خشک شدن می توانید از آب میوه استفاده کنید. در میوه ها به ویژه مرکبات اسید اسکوربیک وجود داشته که می تواند از فرآیند اکسیداسیون جلوگیری کند. به همین خاطر نیز این کار باعث سیاه نشدن انجیر خشک می شود.

استفاده از چای برای خشک کردن انجیر

در پاسخ به این چگونه انجیر را خشک کنیم که سیاه نشود؟ باید بگوییم که استفاده از چای نیز روشی موثر است. لازم است تا شما چای را دم کرده و با غلظت بالایی در ظرف بریزید. سپس انجیرها را داخل آن قرار دهید.

مطالب مفید : مصرف برق میوه خشک کن چه قدر است؟

جمع بندی

یکی از مشکلات خشک کردن انجیر، سیاه شدن میوه بوده که دلایل مختلفی دارد. برای جلوگیری از سیاه شدن انجیر پس از خشک کردن بهتر است از دستگاه میوه خشک کن استفاده کرده و یکی از روش های بالا را استفاده کنید.

(امتیاز 1) - 5 /5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 12 =