تقطیر و عرقگیری

چگونه یک دستگاه عرق گیری بسازیم؟

ساخت دستگاه عرق گیری

تهیه عرقیات گیاهی یکی از روش های بسیار قدیمی و مرسوم بوده که تا به امروز همچنان به روش های مختلف انجام می شود. با وجود این که عرق گیری از گیاهان امروزه توسط دستگاه های عرقگیر بسیار آسان شده است. اما برخی از افراد به دنبال ساخت این دستگاه به روش های مختلف هستند و با این سوال مواجه می شوند که چگونه یک دستگاه عرق گیری بسازیم؟ خوشبختانه راه های متعددی وجود دارد تا شما بتوانید با وسایلی که در اطراف خود دارید، عرقگیر بسازید. در ادامه این مطلب از سایت گام صنعت با ما همراه باشید تا در این مورد بیشتر توضیح دهیم.

همانطور که بهتر می دانید، عرقیات گیاهی جایگاه ویژه ای در طب سنتی و خانه های ایرانی دارند. در زمان های گذشته تهیه عرق از گیاهان به روش های سنتی انجام می شد. اما امروزه وجود دستگاه های عرق گیر این کار را راحت کرده است. با توجه به این که هزینه خرید دستگاه عرقگیر بالاست، برخی افراد ترجیح می دهند که با امکانات محدود این وسیله را درست کنند. اما نگران نباشید چرا که ما به شما خواهیم گفت که چگونه عرقگیر بسازید.

ساخت عرقگیر با استفاده از دو بطری

در پاسخ به این سوال که چگونه یک دستگاه عرق گیری بسازیم؟ باید گفت که این کار با دو بطری امکان پذیر است. شما برای ساخت عرق گیر با بطری به وسایلی نیاز دارید که عبارتند از:

  • یک عدد بطری کوچک
  • یک عدد بطری یک لیتری
  • شمع وارمر
  • لامپ 200 وات
  • سیم مفتول
  • شیلنگ سفید شفاف
  • پمپ آب
  • نی پلاستیکی
مطالب مفید:  نکات مهم برای استفاده از دستگاه گلاب گیری

مراحل ساخت عرق گیر با بطری به شرح زیر است:

مرحله اول

در ابتدا بطری کوچک را برداشته و درب و ته آن را سوراخ کنید. اندازه این حفره ها باید به گونه ای باشد که بتوان شیلنگ شفاف را از آن عبور داد. سپس بخش بالایی و پایینی در بدنه بطری را نیز سوراخ کنید. این کار جهت ایجاد ورودی آب سرد و گرم است. دو عدد نی را برداشته و داخل این دو حفره در بدنه بطری کنید. سپس تمامی بخش ها را با استفاده از چسب عایق بندی کنید.

مرحله دوم

برای پاسخ به این پرسش که چگونه دستگاه عرق گیری بسازیم؟ باید گفت که پس از انجام کارهای بالا لازم است تا لامپ را برداشته و توسط یک ابزار نظیر سیم چین، رشته های داخل آن را خالی کنید. سپس یک عدد نی را داخل حفره بالایی لامپ کرده و دور آن را با دقت بالا چسب کاری کنید. پس از انجام این کار نیاز است تا سیم مفتول را برداشته و با آن پایه ای برای لامپ بسازید. پایه باید دارای بخشی برای قرار دادن شمع وارمر باشد.

ساخت دستگاه عرق گیری

ساخت دستگاه عرق گیری

مرحله سوم چگونه یک دستگاه عرق گیری بسازیم؟

بطری یک لیتری را برداشته و قسمت پایینی آن را سوراخ کنید. بخشی از شیلنگ سیلیکونی شفاف را برش داده سپس داخل سوراخ ببرید. سپس دور حفره را با چسب عایق بندی کنید. سر دیگر شیلنگ را به بطری کوچکی که از قبل درست کردید متصل کنید. این کار برای ساخت برج خنک کننده عرق گیر انجام می شود.

مطالب مفید:  همه چیز در مورد گلاب گیری با دستگاه

مرحله چهارم ساخت دستگاه عرق گیری

در این مرحله لامپ، بطری بزرگ و کوچک به یک دیگر متصل هستند. لازم است تا آب را داخل لامپ ریخته و سر دیگر شیلینگ در بطری کوچک را به لامپ وصل کنید. بخش دیگر شیلنگ را نیز در ظرف مخصوص جمع آوری عرق قرار دهید. شمع را در پایه قرار  داده و روشن کنید. حال دستگاه عرقگیر شما آماده است.

بهترین راه ساخت دستگاه عرقگیر

در پاسخ به این سوال که چگونه دستگاه عرق گیری بسازیم؟ باید گفت که روش های متعددی برای این ساخت عرق گیر وجود دارد که ما در این مطلب به راحت ترین آن اشاره کردیم. اما استفاده از این عرق گیر هایی که به شکل دستی درست می شوند، موقتی بوده و ممکن است نتیجه مطلوبی را به همراه نداشته باشند. خوشبختانه دستگاه های عرقگیر در مدل های صنعتی و خانگی بسیار متنوعی در بازار موجود هستند و شما می توانید با هر میزان بودجه ای این دستگاه ها را خریداری کرده و باکیفیت ترین عرقیات گیاهی را تهیه کنید.

ساخت دستگاه عرق گیری

ساخت دستگاه عرق گیری

مطالب مفید : طرز تهیه عرق آویشن و عرق بهار نارنج با دستگاه

جمع بندی

در این مطلب در مورد این که چگونه دستگاه عرق گیر بسازید؟ توضیح دادیم. این وسیله با استفاده از دو بطری و چند وسیله جزئی که در منزل دارید ساخته شده و می توان به راحتی از آن در مواقع مورد نیاز استفاده کرد.

(امتیاز 1) - 5 /5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 4 =